Používame súbory cookie, aby nám pomohli vylepšiť naše webové stránky.

Prezeraním našich stránok s ich používaním súhlasíte. Ďalšie informácie

Mondial Assistance

Hľadať

How can we help?*

How can we help?

Všeobecné rady

Môžete predísť mnohým zbytočným problémom, ak sa na dovolenku alebo zahraničnú cestu s dostatočným predstihom pripravíte.

Aby ste sa vyhli predcestovným zmätkom a doma nič nezabudli, napíšte si zoznam vecí, ktoré musíte urobiť alebo si pripraviť a tento zoznam si uložte na bezpečnom mieste.

V sekcii "Čo treba mať v batožine" nájdete príklady TOP 20 vecí, ktoré na daný typ dovolenky môžete potrebovať.

Tu je niekoľko praktických všeobecných rád, které vám pomôžu pripraviť sa na cestu:

Asistencia
Asistencia

  • Dojednať si cestovné poistenie a mať včas prečítané všeobecné poistné podmienky.
  • Nebojte sa spýtať, ak nejakým ustanoveniam v pojistných podmienkach nerozumiete, alebo ak ste v nich nenašli riešenie konkrétnej situácie. S žiadosťou o vysvetlenie niektorých pojmov sa môžete obrátiť aj na svojho praktického lekára, najmä ak máte konkrétne zdravotné problémy alebo stavy (chronické alebo nedávno prekonané vážne ochorenia, tehotenstvo ...).
  •  Zapíšte si číslo poistnej zmluvy a telefónne číslo asistenčnej společnosti si uložte do mobilného telefónu, aby ste ho mali po ruke počas celej dovolenky.
  • Nezabudnite dojednať poistenie svojim dospievajúcim deťom, ak cestujú samy.
  • Ak budete mať na dovolenke akýkoľvek problém, situáciu nepodceňujte a konzultáciu s lekárom neodkladajte až na návrat domov. Lekár našej asistenčnej spoločnosti je pripravený prebrať s Vami Vaše otázky alebo pochybnosti. Nech ste kdekoľvek, lekári na telefóne Vám môžu poradiť alebo sa s Vaším súhlasom spojiť s Vaším praktickým lekárom a skonzultovať s ním Váš zdravotný stav

Zdravotné problémy

Objednajte sa na kontrolu u svojho praktického lekára, zubára a gynekológa. Aj lekárnik Vám môže poradiť, čo sa týka rozličných postupov, s ktorými sa počas cesty môžete stretnúť. Zistite si zdravotné podmienky v krajinách, do ktorých sa chystáte cestovať. Skontrolujte, či máte potrebné očkovania a vezmite si so sebou očkovací preukaz.

Pripravte si lekárničku. V prípade potreby aj fotokópiu svojich posledných lekárskych predpisov a/lebo poslednej lekárskej správy. Tieto fotokópie odovzdajte do úschovy niektorému z Vašich blízkych príbuzných.

V prípade chronického ochorenia alebo v minulosti prekonaného závažného ochorenia požiadajte svojho lekára, aby napísal lekársku správu, najlepšie v angličtine, v ktorej zhrnie Váš stav (predchádzajúca liečba, popis Vášho ochorenia, výsledky posledných vyšetrení alebo testov) a uvedie lieky, ktoré bežne užívate a ich medzinárodné označenie.


Nikdy nesmiete porušiť svoj zvyčajný liečebný režim, a to ani počas letu. Vždy majte po ruke lieky, ktoré užívate a duplikát lekárskeho predpisu, kde musí byť uvedené meno, mezinárodné označenie (DCI) lieku, ktorý užívate - napr. DCI aspirínu je kyselina acetylsalicylová. Tak budete môcť rýchlo nahradiť svoj bežný liek alebo nájsť jeho ekvivalent, nech ste kdekoľvek.

Čo treba mať v batožine


Dôkladne si pripravte veci, ktoré budete na dovolenke denne potrebovať a ak by ste ich zabudli, mohlo by Vám to pokaziť dovolenku. Nezabudnite si slnečné okuliare, okuliare na čítanie a/lebo kontaktné šošovky (pre istotu si vezmite aj jeden náhradný pár) a ak je to potrebné, aj načúvadlá a náhradné batérie.

Slnečné okuliare by ste si mali pripraviť podľa typu dovolenky (pri mori, na horách alebo v tropickej krajine). Keď si budete vyberať opaľovací krém, ktorý bude najviac vyhovovať Vašej pokožke, treba pamätať aj na prípadné alergie na opaľovacie krémy. Vezmite si so sebou aj balzám na pery, čiapku, letný klobúk alebo aj dlhé široké šatky, ktoré Vás môžu ochrániť pred prachom alebo silným vetrom.

Na dlhšiu cestu (autom, autobusom atď. ....) je vhodné pribaliť si krčný vankúšik. Zoberte si so sebou mapy (štátu, regiónu a mesta), kompas, baterku, náhradné batérie, fotoaparát a film, elektrické adaptéry...

A samozrejme Zlaté pravidlo: vždy majte pri sebe cestovný pas, bankové karty (alebo cestovné šeky) a ak užívate akékoľvek lieky, tak aj tie. Tieto položky nikdy neukladajte na dno batožiny alebo do batožinového priestoru lietadla.

 

Zostavili sme pre Vás zoznam 20 vecí, na ktoré by ste pred cestou do zahraničia nemali zabudnúť. Poznáte to, odjazd se blíži a človek má pocit, že nevie, kde mu hlava stojí...

 

K MORU

 

doklady:    občiansky preukaz/pas, doklady k zájazdu, peniaze, platobné karty, kartičku poisťovne, doklad o cestovnom poistení 

 

drogéria:     opaľovací krém, krém po opaľovaní, pomáda na pery, zubná pasta a kefka, potrebné lieky

technika:    fotoaparát, videokamera, nabíjačka (telefón)             

NAJ:        sprievodca, PLAVKY, slnečné okuliare, klobúk (šilt), pyžamo, slivovica

 

NA HORY

doklady:          občiansky preukaz/pas, doklady, peniaze, platobné karty

drogéria:       opaľovací krém, krém po opaľovaní, pomáda na pery, lieky (obväz, náplasť…), zubná  pasta a kefka              

technika:        nabíjačka, fotoaparát

NAJ:                          helma, chránič chrbtice, LYŽE, SNOWBOARD, prezuvky, plavky, slnečné a lyžiarske okuliare, termo bielizeň, pyžamo

 

NA TREK, NA VÝLET, TURISTIKA

doklady:        občiansky preukaz/pas, doklady, peniaze  

drogéria:       repelent, fenistil gel, zubná pasta a kefka, lekárnička

technika:      nabíjačka, fotoaparát, videokamera, čelovka

NAJ:            pohorky, vreckový nožík, slnečné okuliare, mapa, spacák, stan, karimatka, batoh, čiapka

 

PRE MALÉ DETI (MORE, LETNÝ VÝLET)

doklady:    poistenie (kartička, poistka),   peniaze        

drogéria:   opaľovací krém (50), krém po opaľovaní,  pomáda na pery, potrebné lieky, zubná  pasta a kefka

technika    hry, baterka 

NAJ            batoh, nafukovací kruh (rukávy) na plávanie, slnečné okuliare, obľúbená vec (vankúšik), pyžamo, pláštenka, čiapka,  termoska, šnorchel, potápačské okuliare, PLAVKY,